Zapotrzebowanie na środki opatrunkowe w czasie imprez masowych

Organizatorzy imprez masowych muszą zadbać o zabezpieczenie medyczne dla uczestników. Zazwyczaj polega to na wynajęciu profesjonalnych medyków i zapewnieniu im miejsca do pracy. Zdarza się jednak, że oczekują oni, aby ich stanowisko pracy było wyposażone w podstawowe środki opatrunkowe, takie jak bandaże czy kompresy gazowe, a także w środki ochrony osobistej, czyli rękawiczki, fartuchy i maseczki. Jak oszacować zapotrzebowanie na tego typu produkty? Jakie urazy pojawiają się najczęściej w czasie imprez masowych?

Impreza masowa – jak zaplanować zabezpieczenie medyczne na takim wydarzeniu?

Organizując imprezę masową czy to wewnątrz budynku czy na wolnym powietrzu należy pamiętać, aby oszacować potencjalną liczbę uczestników. Aby dobrze zaplanować zabezpieczenie medyczne ważne jest jednak również oszacowanie ryzyka, które może się pojawić w czasie wydarzenia. Wydarzenia na wolnym powietrzu to zazwyczaj otarcia, drobne urazy kończyn dolnych, zaś wydarzenia w zamkniętych pomieszczeniach to zazwyczaj ryzyko omdlenia. Dlatego warto zastanowić się nad tymi czynnikami, przy szacowaniu potrzeby zabezpieczenia medycznego.

Wyposażenie stanowiska pracy medyków – co jest niezbędne w czasie pracy w trudnych warunkach?

W zależności od potencjalnego ryzyka należy również oszacować co jest niezbędne medykom w czasie pracy. Oczywiście kompresy gazowe czy bandaże są niezbędne w wielkiej ilości na oba typy wydarzeń, jednak już koce ratownicze czy chusty trójkątne są sprzętem potrzebnym na specyficzny typ imprez masowych. Gdy chodzi o wyposażenie, należy również pamiętać o komforcie pracy – medycy powinni mieć odpowiednie miejsce do oceny pacjentów, zaś poszkodowani powinni mieć możliwość łatwego dotarcia do pomocy.

Najczęściej pojawiające się schorzenia w czasie imprez masowych i jak sobie z nimi radzić?

Rodzaj pojawiających się potencjalnie schorzeń zależy od charakteru imprezy. Należy jednak pamiętać, iż celem zabezpieczenia medycznego jest udzielnie pierwszej pomocy, a nie leczenie. Dlatego też warto zaopatrzyć medyków w kompresy gazowe, bandaże czy plastry. Dzięki nim są w stanie udzielić pierwszej pomocy w większości przypadków uszkodzenia ciała. Należy pamiętać, że niezależnie od schorzenia zabezpieczenie medyczne musi mieć możliwość przekazania pacjenta ratownikom medycznym.