Żylaki powrózka nasiennego – co to za choroba?

Żylaki to choroba będąca skutkiem niewydolności żył. Najczęściej uwidacznia się ona na nogach, a przede wszystkim na łydkach, choć prawda jest taka, że może dotyczyć niemalże każdej części ciała, na której tylko występują naczynia krwionośne.

Choroba może więc zaatakować powrózek nasienny, który jest specjalną anatomiczną strukturą, występującą dokładnie w miejscu pomiędzy kanałem pachwinowym a moszną. Żylaki powrózka nasiennego występują więc wyłącznie u mężczyzn, a szacuje się, że mogą dotyczyć nawet 15% (niektóre badania podają, że 20%) męskiej części społeczeństwa.

Jak rozpoznać wstępne objawy choroby?

Wczesna dobra diagnoza prawie zawsze umożliwia efektywne i sprawne leczenie, więc nie inaczej jest w tym przypadku, a to powinno zachęcić każdego mężczyznę do regularnej kontroli stanu swojego zdrowia, w tym i stanu zdrowia okolic intymnych oraz narządów płciowych. Bardzo często jest niestety tak, że Żylaki powrózka nasiennego wyglad w początkowym stadium nie są niczym niepokojącym. Nierozwiniętą jeszcze chorobę początkowo można wykrywać niemalże wyłącznie przy badaniach – zwykle w trakcie badania urologicznego, a czasem jedynie wtedy, gdy pacjenta skieruje się na usg jąder.

Gdy choroba zdąży się już bardziej rozwinąć, wygląd żylaków powrózka nasiennego na pewno ulegnie zmianie, a wraz z tą zmianą dojdzie do pojawienia się kolejnych objawów. Pacjenci zmagający się z tą przypadłością narzekają na bóle występujące w okolicy pachwin i moszny, uczucie ciężkości tych sfer i ich puchnięcie, a także ogólny dyskomfort, potrafiący im towarzyszyć zarówno przy większych aktywnościach, jak i podczas normalnego codziennego życia.

Jak wygląda leczenie żylaków powrózka nasiennego?

Pierwszym i najważniejszym elementem leczenia jest oczywiście diagnostyka. Doświadczeni lekarze potrafią już podczas zwykłych oględzin dostrzec wyraźne objawy żylaków powrózka nasiennego, choć dla lepszego zdiagnozowania choroby zwykle odeślą pacjenta na dokładniejsze badanie usg. Jeżeli badanie potwierdzi przypuszczenia, kolejno wysyła się chorego na badanie nasienia celem sprawdzenia, czy to, z czym zmaga się powrózek nasienny, nie powoduje bezpłodności.

Żylaki powrózka nasiennego leczenie może kojarzyć się z leczeniem chirurgicznym, jednakże operacja zawsze jest tym ostatecznym rozwiązaniem i na szczęście nie zawsze jest ona konieczna. Bardzo dobre rezultaty daje także embolizacja żylaków powrózka nasiennego. Jest to mniej inwazyjny zabieg, przeprowadzany przez urologów.