Łysienie to wstydliwy problem sporej rzeszy ludzi. Zacznie częściej dotyka mężczyzn, ale i kobiety są w niektórych wypadkach na nie narażone. Rzedniejące włosy starają się ukryć pod tupecikami, zaczeskami lub korzystając z peruki. Są to jednak sposoby doraźne i nie rozwiązują problemu. Jeśli łysienie sprawia dyskomfort psychiczny warto rozważyć zabieg transplantacji włosów.
Czym jest przeszczep włosów?
Przeszczepem włosów nazywamy zabieg medycyny kosmetycznej polegający na przeszczepieniu mieszków włosowych z jednego miejsca na ciele człowieka w inne. Najczęściej stosowany jest przeszczep włosów z tyłu głowy w miejsca wyłysiałe. Najpierw pobiera się włosy z miejsc, gdzie są one gęste, a następnie wszczepia tam, gdzie ich brakuje.Aktualnie transplantacji włosów dokonuje się kilkoma metodami, które różnią się stopniem inwazyjności.
Metody przeszczepu włosów
Zabiegiem o charakterze chirurgicznym jest metoda FUT, która polega na wycięciu paska skóry z owłosionej części ciała i pobrania z niej mieszków do przeszczepu. Blizna pooperacyjna może mieć wówczas kilka milimetrów.Przeszczep włosów metodą FUE należy do sposobów nieinwazyjnych. Oznacza to, że w trakcie pobierania materiału do przeszczepu włosów nie wycina się kawałków skóry z włosami, a pobiera pojedyncze mieszki włosowe za pomocą specjalnego bardzo nowoczesnego narzędzia. Przeszczep włosów fue jest dzięki temu bezpieczniejszy i nie pozostawia blizn. Metoda BHT opiera się na tej samej zasadzie co przeszczep włosów FUE, z tym że włosy przeszczepiane nie są z głowy, a z innej części ciała pacjenta, na przykład z pleców, rąk lub nóg. Najbardziej innowacyjnym sposobem przeszczepu mieszków włosowych jest metoda S.A.F.E.R, jej podstawą jest przeszczep włosów metodą FUE, jednak z nowocześniejszym urządzeniem do przeszczepu.
Komu można wykonać zabieg?
Przeszczep włosów metodą FUE wykonuje się najczęściej u dorosłych pacjentów, jednak bywają sytuacje, że wykonuje się go także u dzieci. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu bez względu na wybór metody przeszczepu włosów są między innymi cukrzyca, choroby serca i naczyń krwionośnych, zbyt zaawansowana choroba objawiająca się całkowitym wyłysieniem, choroby nowotworowe, stany zapalne skóry na głowie. Trzeba też pamiętać, że zabieg taki należy do medycyny estetycznej i nie jest refundowany, zatem nie każdego stać na wydatek finansowy, który może wahać się w granicach od półtora tysiąca złotych do nawet piętnastu tysięcy.