Od kolebki damskiej torebki po współczesność

Idealne dopełnienie stroju, ulubiony atrybut kobiety. Damska torebka. Zależnie od przeznaczenia musi szykownie wyglądać lub zmieścić wszystko, co kobieta zapragnie do niej włożyć. A najlepiej gdyby spełniała obie funkcje.

Potrzeba matką wynalazków

Dawniej torebka miała jedynie znaczenie praktyczne. Służyła do transportu drobnych rzeczy. W starożytności była symbolem nieprzeciętnego statusu społecznego. Ze względu na odmienne przeznaczenie torebek, nie były tak kunsztownie wykończone i bogato zdobione jak te dla warstw uprzywilejowanych.

Nowe modele, nowe zastosowania.

Średniowieczne torebki charakteryzowały się bogatym zdobnictwem, co ukazywało stopień zamożności. Posiadaczami torebek w tym czasie byli głównie mężczyźni, biorąc pod uwagę względy kulturowo-społeczne.Co ciekawe, w późniejszych okresach poprzedniczki damskich torebek wykazywały wiele różnych zastosowań. Ze względu na ówczesny poziom higieny osobistej panie zaczęły stosować malutkie torebeczki, które ukryte pod fałdami sukni, miały niwelować nieprzyjemny zapach.Pojawiły się także duże torby na ramię, służące przede wszystkim do transportu narzędzi czy produktów rolnych przez biedotę. Popularne były także torebki damskie „panieńskie’, symbolizujące status materialny posiadaczki. Bogato zdobione były popularnym ślubnym podarunkiem.

Zwiększające się zapotrzebowanie.

W późniejszych okresach zmieniły się standardy ubioru. Szerokie spódnice, które obfitowały w kieszenie, zostały zastąpione smukłymi. Istniała więc konieczność posiadania torebki, tym bardziej, że na popularności zyskały podręczne puderniczki czy lusterka, które musiały znaleźć swoje miejsce u boku kobiety. Torebki damskie były wtedy niewielkich rozmiarów, zazwyczaj trzymane w ręku lub przyczepiane paskiem do nadgarstka.

Modne torebki damskie – szyk i wygoda

Z biegiem lat, dzięki coraz większej dostępności, przestawały być towarem tylko dla wyższych sfer. Obecnie na rynku istnieje wiele marek i modeli damskich torebek. Od tanich i sztampowych po drogie i zjawiskowe. Modne torebki damskie są z roku na rok nieco inne. Projektanci prześcigają się w stworzeniu niepowtarzalnego wzoru. Modne torebki online zachęcają unikatowymi wzorami i niestandardowymi kolorami. Na każdą okazję i do każdego stroju bez większego problemu można wybrać odpowiednią torebkę, od kopertówki po stylowe torby sportowe. Modne torebki damskie zdobywają uznanie coraz większej liczby kobiet, przykładających dużą wagę do akcesoriów. Istnieje wiele stron internetowych, oferujących modne torebki online. Dzięki możliwości użycia wielu filtrów wyszukiwania, które uwzględniają m.in kryteria ceny, koloru, a także charakteru torebki, w szybki sposób można znaleźć idealną dla siebie.

Projektanci nieustannie nawiązują do klasycznych torebek ubiegłych epok. Zmieniając nieco kształty, bądź tworząc hybrydy dwóch rodzajów torebek o niespotykanej kolorystyce starają się zaskakiwać kobiece gusta i kreować nowe, modne produkty.