Jak konserwować liny stalowe?

Wybranie porządnych lin stalowych to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby w 100% skorzystać z ich olbrzymiego potencjału należy pamiętać również o systematycznej konserwacji. Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można znacząco wydłużyć żywotność oryginalnych lin stalowych.

Dlaczego stalowe liny zużywają się?

Oryginalne liny stalowe zużywają się z przyczyn naturalnych. Nawet przy prawidłowej eksploatacji i przy systematycznej konserwacji, liny zbiegiem czasu stracą swoje niesamowite właściwości fizyczne. Tempo procesu zużycia lin stalowych w dużej mierze zależy od przemieszczania się drutów względem siebie. Podczas pracy na liny działają nie tylko siły wewnętrzne, ale również siły zewnętrzne.

Wybierając nowe liny warto zwrócić uwagę na trwałość graniczną, która określa tak naprawdę największą możliwą liczbę przegięć, po której przekroczeniu liny stalowe ulegają zużyciu.

Jakie są rodzaje naturalnego zużycia się lin?

Zużycie zmęczeniowe spowodowane jest przede wszystkim działaniem sił nacisku i znacznym zmniejszeniem sił rozciągających. Po pewnym czasie użytkowania liny stalowe tracą geometrię drutów, dlatego też stopniowo zmniejsza się ich średnica.

Wyróżnić można także zużycie ścierne lin stalowych. W tym konkretnym przypadku zużycie lin wynika po prostu z zastosowania sił tarcia. Podczas pracy dochodzi do utraty mniejszych lub większych ubytków materiału w warstwie wierzchniej.

Na samym końcu warto wspomnieć o zużyciu korozyjnym lin stalowych, które są zmorą zwłaszcza tańszych lin. Na liny stalowe niestety oddziałuje niekorzystne środowisko zewnętrzne. Stalowe liny ulegają zużyciu nie tylko pod wpływem korozji gazowej, ale również na skutej kontaktu materiału z wilgocią. Korozja jak powszechnie wiadomo powoduje powstawanie ubytków materiałowych.

Jak wydłużyć żywotność lin?

Aby wydłużyć żywotność lin stalowych pamiętać należy o ich systematycznej konserwacji. Aby zabezpieczyć się przed korozją warto postawić na specjalne smarne środki antykorozyjne, które wbrew pozorom przynoszą satysfakcjonujący efekt.

Pamiętać należy także o tym, że rdzewieją również liny wykonane ze stali nierdzewnej. W ich przypadku także należy pamiętać o systematycznej konserwacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, gdzie pojawiły się uszkodzenia mechaniczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.