Jak usunąć włókniaki?

Warto przede wszystkim mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków usuwanie włókniaków nie będzie konieczne z innych powodów niż kosmetyczne. Z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzję o wykonaniu takiego zabiegu. Niegroźne zmiany skórne mogą być usunięte nie tylko przez wymazanie, ale również laser czy laseroterapię.

Usuwanie włókniaków z wykorzystaniem elektrokoagulacji

Warto mieć świadomość, że elektrokoagulacja jest zabiegiem polegającym na usuwaniu zmian skórnych przy odpowiednim wykorzystaniu prądu. Należy koniecznie podkreślić, że jest to nie tylko i wyłącznie nowoczesna, ale również bezpieczna metoda.

Należy wspomnieć, że w przypadku większych zmian elektrokoagulacja będzie wiązała się z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Ponadto nie mogą z niej korzystać osoby z zaburzeniami krzepnięcia, rozrusznikiem serca, cukrzycą czy panie w ciąży.

Laserowe usunięcie włókniaków

Należy zdawać sobie sprawę, że laserowe usunięcie włókniaków polega na wypaleniu danej zmiany skórnej bardzo skoncentrowaną wiązką światła, która charakteryzuje się wysoką temperaturą.

Do zalet laserowego usuwania włókniaków należy zaliczyć przede wszystkim mało inwazyjny charakter, laserem traktowany jest bowiem tylko włókniak, nie dojdzie zatem do uszkodzenia zdrowej skóry. Kolejnym atutem tej metody jest bezbolesność. Nie można zapomnieć o szybkości gojenia się. Zabieg pozostawia po sobie tylko mały strupek, który odpadnie w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Zabieg ponadto nie wiąże się ze stosowaniem się do specjalnych zaleceń już po jego zakończeniu. Nie występuje również żadne ryzyko zakażenia chorobami.

Usuwanie włókniaków domowymi sposobami

Nie wszyscy mają świadomość, że możliwe jest pozbycie się włókniaków domowymi sposobami. Oczywiście rekomendowane jest wcześniejsze skonsultowanie się z dermatologiem w celu upewnienia się czy dana zmiana, którą planuje się leczyć na pewno jest włókniakiem. Warto również dowiedzieć się czy planowana metoda przypadkiem nie wyrządzi szkód.

Zdecydowanie najczęściej zalecanym domowym sposobem, dzięki któremu możliwe będzie pozbycie się włókniaków miękkich jest ciasne obwiązanie ich nitką, by nie był możliwy dopływ krwi. W ten sposób włókniak obumiera, a następnie odpada. Można także nacierać zmiany skórne różnymi warzywami oraz owocami. Warto wiedzieć, że obecnie wspomniane metody budzą bardzo duże obaw ze strony środowisk medycznych. Z włókniakami nie można bowiem eksperymentować. Warto wiedzieć, że nieumiejętne stosowanie wymienionych metod może doprowadzić do licznych powikłań.