Własna sauna fińska – zalety, montaż, cena

Sauna fińska, która określana jest także jako sucha, to rodzaj sauny, w której panuje wysoka temperatura powietrza w połączeniu z niskim stopniem wilgotności. Regularne korzystanie z sauny tego rodzaju to wiele zalet. Dzisiaj można zamontować ją także w swoim domu!

Jakie są główne zalety sauny fińskiej?

Przebywanie w warunkach sauny suchej – fińskiej powoduje podwyższenie temperatury ciała, co sprzyja szybszemu krążeniu krwi oraz zwiększonej potliwości.

Zalety korzystania z sauny fińskiej:

– rozluźnia ciało,
– zmniejsza bóle mięśniowe i stawowe,
– sprzyja szybszej regeneracji ciała,
– ma działanie detoksykujące,
– hartuje ciało,
– zwiększa wydolność organizmu,
– redukuje dolegliwości układu oddechowego,
– reguluje poziom ciśnienia,
– oczyszcza skórę,
– pomaga w odchudzaniu.

Zaleca się, aby jedna sesja w saunie trwała kilkanaście minut. Sesje można powtarzać 2-3 razy na tydzień.

Jak wygląda montaż sauny fińskiej?

Dla osób, które chcą korzystać z takiego relaksu regularnie, dobrym wyborem będzie sauna fińska do domu, która nie ma dużych wymagań montażowych.

Gotowa sauna wykonana jest z drewna, wyposażona jest elektryczny piec lub piec na drewno oraz w drzwi. Najmniejsze sauny zajmują zaledwie 1,5 metra kwadratowego, ale w sprzedaży można znaleźć także większe, rodzinne modele.

Sauna z piecem elektrycznym wymaga tylko podłączenia do instalacji elektrycznej. Zaleca się także, aby była ona umieszczona w pomieszczeniu dobrze wentylowanym. Najczęściej saunę fińską do domu instaluje się w łazience albo w pomieszczeniu w jej pobliżu.

Ile kosztuje sauna fińska do domu?

Koszt związany z zakupem i montażem sauny suchej w domu zależny jest głównie od jej metrażu oraz wyposażenia. Gotowe modele przeznaczone dla 2 osób kosztują około 7-8 tysięcy złotych, natomiast te dla większej liczby użytkowników powyżej 10 tysięcy złotych.

Sauna może być również wykonana na wymiar, czyli pod zabudowę. W tym przypadku za projekt i jego realizację należy zapłacić kilkanaście tysięcy złotych.

Podsumowując, sauna fińska do domu oferuje wiele korzyści. Teraz można używać jej również w swojej łazience. To bardzo dobry wybór dla osób, które doceniają jej prozdrowotne zalety i chcą korzystać z niej systematycznie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.