Chanca piedra – zioła w walce z kamicą

Medycyna w wielu sytuacjach sięga do ludowych metod stosowanych często od lat pewnych miejscach naszego globu. Tak jest też z ziołami chanca piedra, która szczególnie doceniana są w walce z kamieniami nerkowymi. Ale zastosowanie tych ziół może być o wiele szersze. Co jeszcze warto wiedzieć o tych ziołach?

Co o chanca piedra wie medycyna ludowa?

Chanca piedra to zioła pochodzące z Ameryki Południowej, rosną tam w Amazonii, na dużych wysokościach. Zioła te upodobały sobie lasy tropikalne, ale te na dużych wysokościach, powyżej 3 000 m n.p.m. Dlatego właśnie oprócz Amazonii można je też spotkać w Chinach i Indiach.

Chanca piedra w medycynie ludowej od setek lat stosowana jest jako zioła na kamienie nerkowe. Od tego zresztą pochodzi nazwa tego zioła, tłumacząc z hiszpańskiego mówimy o „łamaczu kamieni”. Zioła te mają jednak dużo szersze zastosowanie w medycynie ludowej. Wspomagają pracę wątroby i trawienie, ale pomagają też w leczeniu grypy, gruźlicy, a nawet chorób wenerycznych.

Jak działa chanca pierdra?

Zioła na kamienie nerkowe to zwykle zioła moczopędne. Nie inaczej jest z chanca piedra. Takie działanie płucze nerki i zmniejsza ryzyko tworzenie się złogów z których powstają kolejne kamienie. To jest jednak tylko działanie zapobiegawcze. Ale „łamacz kamieni” wspiera także wydalanie już istniejących kamieni.

Wszystko dzięki wysokiej zawartości alkaloidów, czyli naturalnych substancji rozkurczywszy i rozluźniających. To dzięki ich działaniu rozluźniają się mięśnie w układzie moczowym, ale też żółciowym, co wspomaga ich wydalanie z organizmu.

Chanca piedra to zioła z których warto korzystać też w przypadku cukrzycy czy nadciśnienia. W krajach Ameryki Południowej stosowane są też jako wspomaganie walki z nowotworami, zwłaszcza dla osób poddawanych chemioterapii.

Chanca piedra cena

Chanca piedra zażywa się najczęściej w postaci naparu. Lecznicze działanie mają zarówno owoce, liście, jak i kłącza tej rośliny. Oprócz tego na rynku dostępne są suplementy zarówno w postaci kropli, jaki i tabletek zawierające wyciąg z tych drogocennych ziół.

Jeżeli chodzi o suplementy z chanca piedra cena zaczyna się zwykle od około 40 złotych, ale najczęściej wynosi około 50-70 złotych. Zdecydowanie tańszy jest susz, można go zakupić już w cenie około 30 złotych za 100 gram.