Co warto wiedzieć o masażu klasycznym

Bóle mięśni oraz kręgosłupa potrafią tak bardzo dokuczyć, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz wypoczynek. Nieraz pozostaje jedynie zażywanie dużych ilości środków przeciwbólowych, ponieważ ćwiczenia i relaks nie pomagają. Niestety nie jest to zdrowe wyjście z sytuacji, dlatego warto przemyśleć inne rozwiązanie, mianowicie masaż klasyczny.

Czym jest masaż klasyczny?

To metoda rehabilitacji oraz leczenia bólów spowodowanych napięciem, urazami, siedzącym trybem życia czy innymi czynnikami, powodującymi bóle w okolicy kręgosłupa. W skład zabiegu wchodzi kilka technik, między innymi głaskanie, ugniatanie, lekkie uderzanie i rozmasowywanie. Specjalista dobiera technikę do konkretnego problemu.

Oczywiście jedna sesja może przynieść jedynie chwilową ulgę, więc by móc liczyć na trwalsze rezultaty należałoby skorzystać z przynajmniej z kilku lub kilkunastu masaży w odstępie nie dłuższym niż jeden tydzień. To pomoże mięśniom się rozluźnić a kręgosłupowi ustawić w odpowiedniej pozycji. Masaże takie polecane są po wypadkach czy udarach, ale także w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, pracownikom biurowym czy kierowcom lub też osobom, które cały dzień muszą poruszać się na nogach.

Jak się przygotować do masażu?

Przede wszystkim należy wykonać prześwietlenie kręgosłupa i zabrać je ze sobą do specjalisty. Warto udać się najpierw do lekarza rodzinnego, który zleci takie zdjęcie rentgenowskie. Bez niego żaden specjalista od masażu klasycznego nie powinien przystępować do zabiegu. Inne dodatkowe przygotowania nie są konieczne.

Warto ubrać się na tyle swobodnie, by móc przed zabiegiem, jakim jest masaż klasyczny, sprawnie się rozebrać. Oczywiście konieczne jest zadbanie o higienę osobistą. Można również wyposażyć się we własny ręcznik.

W gabinecie

Profesjonalista oczywiście nie przystąpi od razu do wykonania masażu klasycznego. Najpierw przeprowadzi dokładny wywiad, między innymi, by dowiedzieć się, czy nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do zabiegu. Później dokładnie obejrzy skórę pleców, ponieważ w przypadku infekcji skórnej trzeba będzie masaż przełożyć.

Później masażysta rozpocznie zabieg od delikatnych ruchów rozcierających, aby rozgrzać ciało i okolice kręgosłupa. Jest to konieczne przed bardziej inwazyjnymi ruchami. Sam masaż nie powinien boleć, jednakże po zabiegu można przez jakiś czas czuć dyskomfort, ponieważ mięśnie nie są przyzwyczajone do takiej rehabilitacji. Mimo to nie trzeba przerywać sesji masażu. Z czasem ból ustąpi.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Medica SPA