Bezpieczne dbanie o urodę w ciąży- kilka słów o malowaniu paznokci

Ciąża to wyjątkowy stan. Sprawia, że trzeba wdrożyć nowe nawyki, a z niektórych zrezygnować lub je ograniczyć. Kobiety spodziewające się dziecka mają styczność z wieloma radami z każdej strony- wśród nich jest także wiele mitów, zwłaszcza w aspekcie zabiegów kosmetycznych. Czy stylizacja paznokci jest bezpieczna dla matki i dziecka? Jaki lakier do paznokci w ciąży jest dozwolony? O tym poniżej.

Czy można malować paznokcie w ciąży?

Wielu lekarzy podkreśla, że płytka paznokciowa jest na tyle odporna, że skutecznie uniemożliwia przedostawanie się chemicznych substancji do krwiobiegu. Tak więc sam fakt używania lakieru do paznokci w ciąży nie powinien w żaden sposób zaszkodzić. Warto jednak wziąć pod uwagę odpowiednie stosowanie tego typu produktów i nie bagatelizować zaleceń ze strony producentów kosmetyków. Nie zaszkodzi także przyglądać się ich składom i wybierać lakiery bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Ogranicz ryzyko

Choć lakier do paznokci w ciąży nie jest zakazany, wiele osób podchodzi do tematu ostrożnie. Warto wiedzieć co wybierać, by zniwelować objawy niepożądane. Przede wszystkim- sprawdzać skład lakierów i zmywaczy do paznokci. Najlepiej wybierać te bez dodatku toluenu, formaldehydów czy alkoholu izopropylowego. Z kolei zmywacz nie powinien zawierać acetonu. Podczas pielęgnacji ciężarnym zaleca się odsuwanie skórek zamiast ich wycinania, by ograniczyć ryzyko infekcji, a także korzystanie z usług doświadczonych specjalistów. Zabieg u kosmetyczki powinien być przeprowadzony w sterylnych warunkach. Istotne jest także to, by zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym unoszą się opary mogące wywołać zawroty głowy lub mdłości.

Postaw na kosmetyki naturalne

Choć samo malowanie paznokci w ciąży, które odbywa się w odpowiednich warunkach i w bezpiecznych odstępach czasowych (bez codziennej ekspozycji na substancje chemiczne) jest dobrym rozwiązaniem, to warto sięgnąć także po naturalne kosmetyki, które oferują lakiery bezpieczne dla kobiet w ciąży. Pozwoli to ograniczyć niepewność i stres związany z tym, czy dany produkt na pewno nie zaszkodzi. Tego typu kosmetyki do stylizacji paznokci są wygodną opcją dla osób, które nie odnajdują się w świecie składników drogeryjnych i zwyczajnie chcą kupić produkt bez czasochłonnego czytania etykiet. Wybór takich produktów pozwala zadbać o zdrowie i przy okazji wzmocnić paznokcie- wiele lakierów posiada w składzie keratynę i biotynę, które pielęgnują płytkę.

To, czy można malować paznokcie w ciąży, zależy głównie od indywidualnego podejścia. Warto zachować ostrożność i znaleźć złoty środek.