Dlaczego rekomendowane jest regularne spożywanie herbaty z hibiskusa?

Herbata z hibiskusa wykazuje się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że powinno się spożywać ją praktycznie przez cały rok. Jakie są zdecydowanie najbardziej istotne zalety tej herbaty?

Hibiskus herbata – właściwości

Warto mieć świadomość, że kwiat hibiskusa posiada bardzo dużą liczbę właściwości leczniczych. Liczne badania dowiodły, że znajdujące się w składzie produktu przeciwutleniacze wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL, a także redukują złogi tłuszczowe w tętnicach. Ponadto herbata hibiskus wzmacnia układ krążenia i serce. Ogranicza tym samym ryzyko wystąpienia ewentualnego zawału czy miażdżycy.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że herbata hibiskus jest bardzo bogatym źródłem witaminy C. Regularne spożywanie produktu wzmacnia odporność w walce z różnego rodzaju bakteriami czy wirusami. Rekomendowane jest sięganie po napar z hibiskusa w okresie występowania grypy. Nie można oczywiście zapomnieć, że omawiany rodzaj herbaty zawiera w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe czy błonnik. W ten sposób możliwe jest zachowanie zdrowej sylwetki przez oczyszczenie organizmu czy wspomaganie trawienia. Hibiskus herbata wykazuje także bardzo istotne działania moczopędne.

Jak powinna być zaparzona herbata z hibiskusa?

Zaparzenie herbaty z hibiskusa jest bardzo proste. Wystarczy kilka płatków suszonego hibiskusa zalać wodą w temperaturze od 90 do 95 stopni Celsjusza. Kolejnym etapem jest parzenie przez 5-10 minut. Następnie koniecznie trzeba oddzielić kwiaty od naparu. Godny uwagi jest fakt, że omawiany rodzaj herbaty można pić nie tylko i wyłącznie na ciepło, ale również na zimno. Warto wiedzieć, że hibiskus parzony osobno będzie charakteryzował się kwaskowatym smakiem. Rekomendowane jest zatem zaparzenie hibiskusa z dowolnie wybranym suszem owocowym. Należy mieć świadomość, że gotowe mieszanki będą posiadały łagodniejszy smak. Z kolei dodatkiem owoców można zagwarantować sobie dodatkową porcję minerałów oraz witamin.

Czy każdy może spożywać herbatę z hibiskusa?

Warto wiedzieć, że herbata z hibiskusa niestety nie jest polecana wszystkim. Produkt powinny przede wszystkim bardzo ostrożnie spożywać osoby zmagające się z niskim ciśnieniem. Ponadto napar z hibiskusa nie jest rekomendowany paniom w ciąży, a także przyjmującym leki antykoncepcyjne.