Cera naczynkowa – co robić?

Cera naczynkowa powoduje u wielu osób występowanie charakterystycznych czerwonych pajączków na skórze twarzy, szyi, ramion i dekoltu. Te pajączki to rozszerzone na stałe drobne naczynka krwionośne znajdujące się w skórze. Jak mówią dermatolodzy, problem nie zawsze może być rozwiązany całkowicie, ale istnieją metody skutecznego sobie z nim radzenia.

Jakie są powody powstawania cery naczynkowej?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to jak rozpoznać cerę naczynkową. Aby na nie odpowiedzieć warto przede wszystkim zrozumieć to, czym cera naczynkowa jest i jakie są powody jej powstawania. Cera naczynkowa to specyficzny rodzaj cery, w której występują prześwitujące przez skórę rozszerzone naczynka krwionośne. Najczęściej przybierają one formę tak zwanych „pajączków”.

Pajączki te powstają na skutek zmniejszenia elastyczności ścianek drobnych naczyń krwionpośnych w skórze. Powody są różne. Istnieje na przykład komponenta genetyczna – niektóre osoby mają skłonność do takiego typu cery, co nie oznacza, że tylko one są narażone. Częstym powodem jest wysoki poziom estrogenów, dlatego ten typ cery występuje przede wszystkim u kobiet. Oprócz tego istotna jest dieta i czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenie powietrza, ekspozycja na promieniowanie UV i niskie temperatury, nieodpowiednie kosmetyki i wiele innych.

Czy istnieje skuteczna terapia?

Jak do tej pory nie opracowano skutecznej terapii, która by pozwalała na całkowite wyeliminowanie problemu pękających naczynek kiedy już się on pojawi. Istnieje natomiast szereg metod, które pozwalają na usuwanie skutku, jak na przykład nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, polegające na usuwaniu pajączków.

Istotną rolę gra również wzmacnianie skóry i zabiegi mające na celu wzmocnienie i uelastycznienie skóry i znajdujących się w niej naczyń krwionośnych. W przypadku wystąpienia problemu warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże znaleźć przyczyny i dobrać odpowiednie preparaty.

Jak rozpoznać cerę naczynkową i jak sobie z nią radzić?

Cera naczynkowa to przede wszystkim problem osób o cienkiej i suche skórze, a także cerze mieszanej. Dlatego warto zwracać uwagę na pojawianie się wszelkich, lekko widocznych, czerwonych, czy sinych linii w miejscach takich jak płatki nosa, czy okolice podbródka.

Skuteczna okazuje się bardzo często zmiana diety. Istotne jest również odstawienie używek, takich jak papierosy, alkohol, kawa, a nawet herbata. Poleca się zmniejszenie ilości cukru w diecie i zrezygnowanie z zawierającej dużą ilość chemicznych dodatków żywności wysoko przetworzonej.