Mykologia (z łacińskiego „mycoses”) to dziedzina w biologii zajmująca się badaniem grzybów. Dzięki badaniom leczenie grzybicy sukcesywnie się rozwija. Sama grzybica jest chorobą zakaźną, na której rozwój wpływają różne gatunki chorobotwórcze.
OBJAWY GRZYBICY
Pomimo różnorodności patogenów (najczęstszym jest grzyb Candida albicans) klasyfikacja grzybic jest utrudniona, ale dzielimy je na:
1. Pleśnice.
2. Drożdżyce.
3. Dermatofitozy.
4. Mieszane zakażenia.
Objawy grzybicy skóry są bardzo zróżnicowane z powodu zajętych obszarów naszego ciała. Najczęstszymi objawami grzybicy skóry są:
– Świąd – zmienione chorobowo miejsca często przynoszą dyskomfort związany z ogromnym swędzeniem.
– Maceracja skóry – pękanie zmienionych miejsc powodujących przykry ból.
– Łuszczenie skóry – tak zwane „schodzenie” skóry płatami.
– Zaczerwienienie – dotknięte chorobą miejsce, które jest zaczerwienione miejscowe miejscowo może świadczyć już o stanie zapalnym.
– Wykwity (pęcherze, krostki, grudki) – często powodujące wysięki ze zmienionych chorobowo miejsc.
Natomiast objawy grzybicy paznokci to:
– Rozdwajanie się płytki paznokcia – paznokcie są osłabione, łamliwe, a brzegi paznokci są „postrzępione”.
– Zgrubienie paznokci – płytka wydaje się grubsza, jakby z białym nalotem.
– Paznokcie nabierają biało-żółtego koloru – kolor może być również żółto-brązowy albo zielony.
DIAGNOZA GRZYBICY
Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek objawy mówiące o wystąpieniu grzybicy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zleci badanie mykologiczne w http://derm-est.pl/mykologia/. Aby częściej wykonywać badania mykologiczne Warszawa udostępnia punkty diagnostyczne i pobraniowe w całym mieście, gdyż podstawą w rozpoznaniu jest wynik właśnie takiego badania. Cały przebieg wykonania badania polega na pobraniu wymazu ze zmienionego chorobą miejsca lub pobraniu wycinku i poddaniu go hodowli. Proces ten trwa około dwa do trzech tygodni.
LECZENIE GRZYBICY
Nigdy nie należy podejmować się samodzielnego leczenie grzybicy, gdyż może zakończyć się nie tylko niepowodzeniem, ale również zaostrzeniem objawów. Lekarz zazwyczaj początkowo stosuje leczenie miejscowe, które polega na aplikowaniu maści na zmienione miejsca, a w przypadku ataku grzybicy na paznokcie najlepsze okazują się lecznicze lakiery. Natomiast jeśli grzybica jest w poważnym stadium i leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz powinien wprowadzić leczenie farmakologiczne. Leczenie grzybicy zawsze wymaga czasu i cierpliwości – trwać może nawet kilka lat.
Po zastosowaniu badań mykologicznych i odpowiedniego leczenia (mykologia jest bardzo dobrze rozwijającym się działem) należy całkowicie wyeliminować potencjalne zagrożenia nawrotu choroby – odkazić rzeczy (buty, ubrania, meble).