Nowoczesne preparaty do żywienia pozajelitowego pozwalają pacjentom z bardzo poważnymi schorzeniami na prowadzenie normalnego życia. Specjalnie zaprojektowane preparaty umożliwiają dostarczenie choremu wszystkich składników odżywczych z pominięciem przewodu pokarmowego.
W jakich schorzeniach wykorzystuje się żywienie pozajelitowe?
Stosowanie preparatów do żywienia pozajelitowego jest konieczne w przypadku poparzeń układu pokarmowego, w wypadku wrodzonych wad układu pokarmowego, u osób z niedrożnością przewodu pokarmowego, u niektórych pacjentów podczas chemioterapii i radioterapii, w śpiączce, w okresach okołooperacyjnych, w zaburzeniach wchłaniania jelitowego, po usunięciu fragmentów jelita.
Zdarza się, że u niektórych osób karmienie pozajelitowe jest konieczne przez całe życie. Jest wręcz jedynym sposobem na uniknięcie śmierci głodowej i w miarę normalne życie.
Jak działa preparat do żywienia pozajelitowego?
Preparaty do żywienia pozajelitowego są zaprojektowane w taki sposób, żeby dostarczać choremu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zawierają one węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i minerały, a także wodę. Skład konkretnego preparatu musi być zaakceptowany przez lekarza, który dostosowuje produkt do zapotrzebowania pacjenta (przy wyborze preparatu brany jest pod uwagę wiek pacjenta, jego stan zdrowia, wzrost, waga, płeć).
Preparat podaje się bezpośrednio do krwi z ominięciem przewodu pokarmowego. Składniki pokarmowe płyną do krwi poprzez cewnik przymocowany do żyły. Współcześnie żywienie pozajelitowe jest z powodzeniem stosowane zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci (umożliwia im prawidłowy rozwój).
Stosowanie preparatów do karmienia pozajelitowego w warunkach domowych
Pacjent, który nie może się normalnie odżywiać ma szansę na samodzielne życie. Początkowo jest on karmiony w szpitalu, pod okiem lekarza. Żywienie pozajelitowe trwa wówczas prawie całą dobę (nawet do 20 godzin).
Gdy stan chorego się stabilizuje i zostaje on wypisany do domu, czas karmienia ulega skróceniu. Żywienie pozajelitowe odbywa się najczęściej w nocy, podczas snu. W ciągu dnia osoba karmiona pozajelitowo może chodzić do szkoły lub pracy i funkcjonować prawie jak ludzie zdrowi.
Preparaty do żywienia pozajelitowego dostępne są w ofercie Grupa Anmar