Buty damskie w dużym rozmiarze – czy to w ogóle możliwe?

Buty damskie różnią się od męskich najczęściej fasonem, ale także kolorystyką i ogólnym wyglądem. Najczęściej są nieco węższe i projektowane są w taki sposób, by sprawiać wrażenie zgrabniejszych. Wadą damskich rozmiarówek jest jednak to, że kończą się najczęściej na rozmiarze 41, maksymalnie 42. Co z osobami z większymi stopami?

Buty damskie – dlaczego są, takie jakie są?

Buty damskie są przede wszystkim dostosowane do kształtu damskich stóp. W związku z tym charakteryzują się o wiele większą smukłością, w porównaniu do butów męskich. Ich cechą jest również nieco niższa wysokość w podbiciu. Najbardziej istotna jest tu jednak rozmiarówka. Buty zaprojektowane dla kobiet dostępne są zazwyczaj w rozmiarach pomiędzy 35 (rzadko 34) a 41, do maksymalnie 42.

Dlaczego tak jest? Czy faktycznie wszystkim kobietom taki krój butów odpowiada? Zdecydowanie nie. Jak pokazuje doświadczenie, przez takie właśnie podejście wiele kobiet ma ogromny problem z dobraniem butów dla siebie. Owszem, większość kobiet ma drobniejsze stopy, niż większość mężczyzn. Jednakże wiele osób do tych większości nie należy. Problematyczne jest tu w większości przypadków, przede wszystkim podejście producentów. Projektowanie butów dla potrzeb dominującej większości i ignorowanie potrzeb mniejszości jest po prostu bardziej opłacalne z rynkowego punktu widzenia.

Duże buty damskie – najczęstsze wątpliwości

Jednakże istnieją firmy, które produkują również duże buty damskie. W przypadku wielu firm możliwe jest odnalezienie butów przeznaczonych dla kobiet, w rozmiarach pomiędzy 43, a 49. W takich właśnie firmach zaopatrywać się muszą osoby o innym niż przeciętny rozmiarze buta.

Osobną kwestią jest to, że jeżeli dany produkt wykonywany jest docelowo dla mniejszości konsumentów, często traktuje się go automatycznie jako luksusowy. Z jednej strony to dobrze. Szukając butów damskich w dużym rozmiarze najczęściej natrafimy na takie, które będą naprawdę dobrze zrobione. Z drugiej jednak strony wiąże się to z wyższymi cenami.

Gdzie szukać dużych butów damskich?

Butów damskich w rozmiarach większych niż te najpopularniejsze należy szukać przede wszystkim w wyspecjalizowanych sklepach. Niestety ciągle mało jest w naszym kraju tego rodzaju sklepów działających stacjonarnie. Przede wszystkim będą to sklepy internetowe.

Czasami można również natrafić na buty damskie w dużych rozmiarach oferowane przez zwykłe sklepy obuwnicze. Jak do tej pory jest to jednak zjawisko marginalne i żeby na takie trafić, trzeba mieć po prostu dużo szczęścia.