Skąd pochodzą popularne dziś spódnice damskie?

Damskie spódnice obecnie bardzo popularne, jako obowiązkowy element garderoby każdej kobiety mają swoją mocną pozycję od wieków. Na przestrzeni setek lat przeszły jednak wiele metamorfoz, które sprawiły, że są one bardzo zróżnicowane. Aby zrozumieć dlaczego ich obecna postać jest właśnie taka, powinno się prześledzić ich długą historię.

Skąd pochodzą spódnice damskie?

Może jest to dla niektórych osób niespodzianką, ale pierwsze spódniczki były dominującą garderobą mężczyzn. To w epoce lodowcowej polujący mężczyźni nosili skóry zwierząt owinięte wokół pasa, a starożytni Egipcjanie używali do tego celu przepasek z tkanin. W tropikalnych regionach ziemi męskie spódniczki wykonywano z roślinności, głownie trzciny lub trawy.

Stopniowo panowie zaczynali nosić odzież o kroju podobnym do współczesnych spodni, a spódniczki o różnych długościach i krojach stały się domeną kobiet. Ten wygodny element garderoby został wprowadzony na stałe do mody damskiej dopiero na początku dwudziestego wieku, zastępując powszechnie noszone długie suknie.

Jakie rodzaje spódnic są obecnie noszone przez kobiety?

Przede wszystkim różnią się od siebie długością. Spódniczki mini, które mogą być bardzo krótkie chętnie ubierają młode kobiety i dziewczęta. Długie, nazywane spódnicami maxi najczęściej są elementem uroczystego stroju, noszonego w bardziej oficjalnych okolicznościach.

Najbardziej popularne są różnego rodzaju spódniczki o średniej długości, czyli midi, które zdominowały ten segment mody damskiej. Są one niezwykle praktyczne, a nosi się je zarówno podczas okazji świątecznych, jak i codziennych, a także jako element stroju do pracy.

Jakie fasony spódnic można rozróżnić?

Spódniczki damskie oprócz długości, różnią się od siebie także krojem i fasonem. Całe bogactwo wzorów pozwala na dobranie do każdego stroju i każdych okoliczności odpowiedniej garderoby. Ich przeznaczenie związane jest przede wszystkim z rodzajem tkaniny, z której zostały uszyte.

Spódnice rozkloszowane, bombki oraz baleriny są pełne wdzięku i dziewczęce. Wersje ołówkowe, kopertowe czy proste są świetnym uzupełnieniem eleganckiego stroju do pracy. Wreszcie spódniczki dresowe czy jeansowe odpowiadają sportowemu charakterowi.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Salko – producentem odzieży damskiej