Jak korzystać z sauny fińskiej w domu?

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o saunie fińskiej budowanej w domu. Co sprawia, że pomieszczenie takie cieszy się wysoką popularnością? Przede wszystkim spędzanie w nim czasu działa pozytywnie na organizm, poprawia zarówno nastrój i równowagę psychiczną, jak i zapewnia prawidłową pracę m.in. serca. Jak z niej korzystać?

Sauna fińska do domu – jak z niej korzystać?

Pomieszczenie, w którym osiąga się wyjątkowo wysoką temperaturę sięgającą niekiedy nawet 110-ciu stopni Celsjusza przy bardzo niskiej wilgoci działa bardzo pozytywnie na pracę serca, krążenie krwi, właściwą kondycję psychiczną, ale także pomaga zwalczać bóle czy stres. Żeby jednak przebywanie w niej przynosiło efekty, należy zadbać o to, by ciepło sprawnie i równomiernie się rozprowadzało. W tym calu do sauny fińskiej należy wchodzić nago. Nie jest zalecane okręcanie się ręcznikiem. Przed wejściem do pomieszczenia trzeba też umyć całe ciało w ciepłej wodzie.

Kto powinien unikać korzystania z takich miejsc?

O tym, że sauna fińska do domu to świetne rozwiązanie, nie trzeba zbyt długo przekonywać. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może z niej korzystać. W niektórych przypadkach nadmierne rozgrzewanie ciała jest nawet nie tyle niezalecane, ile wręcz zabronione. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży. Lekarze przestrzegają, że tego typu suche kąpiele mogą stać się przyczyną poronienia. Panie w trakcie miesiączki również powinny unikać sesji w saunie fińskiej. Przebywanie w niej może intensyfikować krwawienia z powodu rozszerzania naczyń krwionośnych. Nie zaleca się także korzystania z tego pomieszczenia osobom cierpiącym na zaburzenia hormonalne.

Dzieci a sauna fińska do domu

Wielu rodziców zastanawia się, czy może pozwolić swoim pociechom odbywać sesje rozgrzewające w suchej saunie fińskiej. Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Zasada bowiem brzmi, że dzieci nie mogą poddawać się działaniu takich warunków. Chodzi o to, że mają niewykształcone jeszcze procesy termoregulacji. Nie istnieje żadna granica wieku, która podpowie, kiedy dla młodych użytkowników przebywanie w saunie będzie bezpieczne. Jest to bowiem kwestia indywidualna i zależna od tempa rozwoju. Najlepiej zatem skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw