Język angielski – jak się go nauczyć?

Znajomość języka angielskiego wydaje się w dzisiejszych czasach całkowicie oczywista. Używa się go w codziennym życiu – nie tylko w pracy. Angielski przydaje się również do nauki, rozrywki, czy rozwijania swoich zainteresowań. Warto więc zadać sobie pytanie o to, w jaki sposób najskuteczniej można się go nauczyć.

Kurs angielskiego w szkole językowej

Najbardziej popularną metodą nauki języka angielskiego (oczywiście poza nauką w szkole, czy na uczelni) jest korzystanie z zajęć w szkołach językowych. Szkoły takie oferują kursy angielskiego na każdym poziomie zaawansowania – od początkującego, do bardzo zaawansowanego, nakierowanego na konkretne dziedziny wiedzy (zajęcia takie kierowane są często do osób zamierzających wykonywać za granicą pracę wymagającą dużych zdolności językowych).

Warto jednak pamiętać, że zajęcia w szkole językowe nie mogą zastąpić nauki samodzielnej i zawsze konieczna jest również praca w domu. Wiele osób oczekuje rezultatów, poświęcając na naukę zaledwie godzinę, czy dwie w tygodniu, w czasie zajęć w szkole. W praktyce oczekiwania takie można uznać za co najmniej naiwne.

Nauka języka przez internet

Oczywiste korzyści wynikające z uczestnictwa w zorganizowanych zajęciach w szkole językowej możliwe są również do osiągnięcia bez wychodzenia z domu. Ostatni czas pokazał dobitnie, że każde zajęcia można zorganizować online. W Internecie znaleźć można wiele profesjonalnych kursów – zarówno grupowych, jak i indywidualnych.

Zaletą kursów internetowych jest łatwa dostępność wielkiej różnorodności materiałów multimedialnych, z których możemy korzystać. Ucząc się z internetu mamy dostęp do filmów, nagrań, ale również możliwości kontaktu z internautami z całego świata. Internetowy kurs angielskiego może przy tym być znacznie tańszy niż kursy tradycyjne.

Samodzielna nauka języka angielskiego

Wiele osób wybiera również naukę samodzielną – nie tylko jako uzupełnienie zorganizowanych zajęć, ale również jako podstawową formę kształcenia.

Samodzielna nauka jest dzisiaj o tyle łatwiejsza, że dostępna jest ogromna ilość materiałów (zarówno płatnych, jak i darmowych, które ją ułatwiają). Ten tryb nauki języka umożliwia również dostosowanie jej intensywności do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.