Sauna – sposób na relaks

Żyjemy coraz szybciej, a codzienność nie szczędzi nam trudności i stresu. Po wyczerpujących obowiązkach zawodowych konieczny jest czas na wypoczynek i chwilę oddechu. Sposobów na odreagowanie problemów w pracy w domu jest mnóstwo, każdy zatem znajdzie coś dla siebie.

Sposoby na odpoczynek po pracy

Spora część Polaków nadal uważa, że najlepiej odpoczywa przed telewizorem z butelką piwa, czy jednak tak musi być? Na szczęście coraz więcej rodaków widzi potrzebę zmiany trybu życia i wybiera inne sposoby na wypoczynek. Wśród nich jest oddawanie się zajęciom hobbystycznym: kolekcjonerstwo, rękodzieło, czytanie książek i uprawiane sportu. Nikogo już nie dziwią poranni lub wieczorni biegacze, miłośnicy nordic walkingu czy rowerzyści Zapełniają się też siłownie i baseny. Część ze zmęczonych pracowników doceniło korzyści płynące z seansów w saunie.

Własna sauna w domu

Większość sympatyków saunowania korzysta z ogólnodostępnych stref spa w aquaparkach i na basenach miejskich. Coraz częściej jednak spotyka się też sauny montowane w domach i ogrodach.O ile wewnątrz domu najczęściej montuje się sauny na podczerwień ze względu na małe rozmiary, niskie zużycie energii oraz łatwość wykonania i montażu, o tyle sauna ogrodowa może być znacznie większa, a do wyboru są zarówno sauny suche, zwane fińskimi, jak i ruskie banie czy mokre sauny typu rzymskiego, oczywiście jako sauna ogrodowa sprawdzi się także sauna na podczerwień. Wybór rodzaju sauny ogrodowej zależy od preferencji właściciela posesji, warunków przestrzennych oraz możliwości finansowych inwestora.

Gdzie postawić saunę ogrodową?

Wybór lokalizacji sauny w ogrodzie jest uwarunkowany jedynie dostępnością źródła prądu elektrycznego i wody. Reszta zależy od fantazji właściciela. Gustowne drewniane domki lub modne beczki idealnie wtopią się w zieleń sadu lub wzbogacą małą architekturę ogrodową o jeszcze jeden element obok altanek, pergoli czy mostków nad oczkami wodnymi. W nowoczesnych ogrodach można także postawić pawilon kąpielowy, gdzie oprócz sauny suchej i parowej znajdzie się miejsce na kabinę prysznicową i salę wypoczynkową. Taki prywatny pawilon spa może stać się nie tylko miejsce do saunowania, ale także zażywania relaksu w rodzinnej atmosferze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw