Co warto wiedzieć przed zakupem sauny zewnętrznej?

W niektórych krajach posiadanie własnej sauny jest zjawiskiem bardzo powszechnym. W Polsce wciąż uchodzi to za przejaw luksusu. Niektórzy rezygnują z zakupu sauny przez brak wystarczającej ilości miejsca w domu. A przecież najprostszym rozwiązaniem może być sauna zewnętrzna. O czym warto wiedzieć przed jej zakupem?

Sauna zewnętrzna dla zdrowia i urody

Saunę zewnętrzną można samodzielnie zbudować, jednak dużo prostszym i szybszym sposobem jest zakup gotowego rozwiązania. Na rynku dostępne są sauny w różnych rozmiarach i kształtach. Regularne korzystanie z tego rodzaju metod leczniczych przynosi dla ludzkiego organizmu wiele dobrego. Sauna przede wszystkim działa odprężająco i pomaga się wyciszyć, zrelaksować oraz rozluźnić całe ciało.

Ponadto sprzyja walce z nadmiernymi kilogramami, oczywiście pod warunkiem, że jest ona dodatkiem do diety i ćwiczeń. Wizyty w saunie poprawiają kondycję i wygląd skóry, a także zwiększają odporność organizmu. Przynoszą również chwilowe ukojenie w przypadku bólu kręgosłupa, mięśni czy stawów. Sauna więc doskonałym elementem terapii wspierającej leczenie wielu schorzeń.

Czy sauna zewnętrzna w ogrodzie to dobry pomysł?

Często osoby, które chcą postawić saunę w swoim ogrodzie, zastanawiają się nad tym, jak będzie ona sprawdzać się zimą. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z zaleceniami, po jakimś czasie spędzonym w saunie, należy schłodzić ciało. Zaspy śniegu na podwórku świetnie się do tego nadają.

Zima jest więc najlepszą porą na korzystanie z sauny zewnętrznej, ponieważ oprócz właściwości leczniczych, dostarcza wielu ciekawych wrażeń. Siedzenie w mocno rozgrzanym pomieszczeniu, a następnie zanurkowanie w śnieżnej zaspie to wspaniałe doświadczenie, które jest idealnym zakończeniem męczącego, zimowego dnia.

Rodzaje saun ogrodowych

Gotowe sauny zewnętrzne dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są domki, a konkretniej drewniane altanki posiadające płaski lub spadzisty daszek. Wyposażone są w kabinę z sauną oraz małą przebieralnię. Niektóre modele mają dodatkowo zadaszony taras. Istnieją wersje mniejsze, które mieszczą maksymalnie 4-5 osób, a także większe – mieszczące 8-10 osób.

Drugim rodzajem są tak zwane „beczki”, które mogą być ustawione w pionie lub poziomie. Doskonale prezentują się one w ogrodach wiejskich, w stylu rustykalnym. Ponadto świetnie sprawdzają się na terenach górskich, na przykład jako dodatkowa atrakcja kurortu czy pensjonatu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy megiw4sauna.pl