Masaż w ciąży – jak powinien wyglądać?

Kobiety w ciąży nie muszą wcale rezygnować z korzystania z różnorodnych zabiegów kosmetycznych czy pielęgnacyjnych. Od czasu do czasu mogą wybrać się nawet na masaż relaksacyjny – doskonale poradzi on sobie zarówno ze zmęczoną skórą, kiepskim samopoczuciem, jak i dolegliwościami typowymi dla przyszłych mam.

Czy zabieg ten jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Jeśli spodziewająca się dziecka kobieta korzystała już wcześniej z podobnych zabiegów, w okresie ciąży nie musi z nich wcale rezygnować. Panie, które na taki masaż pragną zdecydować się po raz pierwszy, powinni wstrzymać się z tą decyzją do 12. tygodnia.

Ludzie są różni i odmienne są ich organizmy. Nie każde ciało dobrze zareaguje na taki masaż, zwłaszcza gdy dochodzi w nim do wielu zmian spowodowanych zajściem w ciążę.

Ogólnie rzecz biorąc sami lekarze prowadzący ciąże często polecają swoim pacjentkom masaże relaksacyjne. Jeśli nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania, można z nich korzystać do dnia samego porodu.

Jak wykonuje się taki zabieg?

Zanim masażysta przejdzie do wykonania samego zabiegu, powinien przeprowadzić z pacjentką szczegółowy wywiad. Musi zapoznać się ze stanem jej zdrowia, trybem życia oraz nawykach kosmetycznych. Po uzyskaniu takich informacji może ustalić przebieg zabiegu.

Oczywiście masaż relaksacyjny w przypadku kobiet w ciąży jest znacznie łagodniejszy. Z tego powodu należy go powtórzyć przynajmniej kilkukrotnie, aby zauważyć jakiekolwiek efekty.

Masaże kierowane do kobiet w ciąży wykonywane są z pomocą specjalnych kosmetyków ujędrniających i nawilżających. Zapobiegają one pojawianiu się rozstępów, zwalczają cellulit i napinają całe ciało. Mogą też złagodzić bóle kręgosłupa i mięśni.

Czy taki zabieg można wykonać w domowych warunkach?

Masaż relaksacyjny nie jest zbyt skomplikowany, dlatego o jego wykonanie kobieta może poprosić swojego partnera.

Nie trzeba martwić się o to, że swojej partnerce zrobi się krzywdę. Jeśli ruchy będą delikatne i opanowane, w żadnym wypadku nie uszkodzą struktury ciała. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby podczas masażu omijać brzuch i jego okolice.

Taki domowy masaż jest też doskonałym pretekstem do spędzenia dłuższej chwili ze swoim partnerem. Każdej kobiecie w ciąży poprawi ona samopoczucie, pozwoli zbliżyć się do ukochanego mężczyzny i poczuć się bezpiecznie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA