Brahmi bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest popularną, indyjską rośliną z rodziny babkowatych. Posiada szerokie zastosowanie lecznicze, doskonale oddziałując m.in. na pracę ludzkiego mózgu.
Co to jest brahmi?
Brahmi, brahmi bacopa, bacopa monnieri, bakopa – to zioło, które wywodzi się z rejonów Indii, jednak obecnie występuje również w wielu innych obszarach świata, rosnąc szczególnie chętnie w okolicach wody. Roślina została odkryta tysiące lat temu i do dziś jest wykorzystywana zarówno w medycynie niekonwencjonalnej, jak i konwencjonalnej. Kwitnie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, a jej kwiaty są koloru białego. Jednak to liście brahmi odgrywają najważniejszą rolę w lecznictwie.
Właściwości lecznicze
Bakopa to ziele, które wykorzystane jest m.in. w indyjskim systemie medycyny, czyli tzw. Ajurwedzie. Stosowane jest zwłaszcza przy padaczce, chorobach wrzodowych i nowotworowych, anemii, cukrzycy oraz w przypadku wodobrzusza czy wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Dobrze radzi sobie ze stanami zapalnymi i chorobami układu pokarmowego, ma właściwości odkażające, antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwgorączkowe. Badacze odkryli również, że brahmi podnosi poziom serotoniny, poprawiając nastrój i działając uspokajająco. Bywa zatem skuteczna przy dolegliwościach związanych ze stresem, stanami lękowymi, trudnościami w zasypianiu. Może być wykorzystywana w leczeniu nerwicy, depresji czy przy zwykłej bezsenności lub przemęczeniu. Zapobiega też starzeniu skóry, doskonale ją nawilżając i regenerując.
Wpływ na pracę mózgu
Bardzo ważną informacją jest fakt, ze brahmi zwiększa liczbę neuronów w mózgu, oddziałując jednocześnie na jego podstawowe czynności, takie jak zapamiętywanie, koncentracja, myślenie. Z tego powodu liście brahmi w suszonej formie zalecane są w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego, a także pacjentom po udarach, chorym na zespół Alzheimera, zespół Parkinsona lub – w przypadku dzieci i młodzieży – zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD.
Skąd wziąć brahmi?
W naszym kraju suszone liście brahmi nabyć można w przede wszystkim w sklepach zielarskich, w formie sproszkowanej, postaci suszu lub tabletek doustnych. Bardzo ważne jest jednak przestrzeganie podanych na opakowaniu zaleceń odnośnie dawkowania. Niewskazane jest również przyjmowanie środka przez kobiety ciężarne lub karmiące piersią.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.herbavis.eu/produkt/brahmi