Wkrótce Sylwester, a w raz z nim zabawa do białego rana. Nieważne, czy wybierzesz spotkanie ze znajomymi w domu, imprezę w klubie, czy elegancki bal – warto zadbać, aby w tę szczególną noc mieć piękne stopy. Wybierz pedicure odpowiedni dla siebie.
Odciski, grzybice, nadpotliwość, pękające pięty… uchybienia w higienie i nieodpowiednia pielęgnacja są przyczyną wielu nieestetycznych i bolesnych dolegliwości skóry stóp. Wśród zabiegów, które – przy regularnym stosowaniu – pozwolą nam cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami, jest bez wątpienia pedicure. Podstawowy pedicure wykonać możemy samodzielnie w warunkach domowych. O urodę i kondycję stóp pomogą zadbać również podolog i doświadczona kosmetyczka, którzy profesjonalnie wykonają pedicure najbardziej problematycznych stóp. Coraz więcej salonów ma w swojej ofercie bardziej egzotyczne formy tej pielęgnacji, jak choćby japoński fish pedicure, wykonywany przez żywe rybki. Przed sylwestrowym szaleństwem warto sięgnąć po wariant pedicure najbardziej odpowiadający kondycji naszych stóp. A jest w czym wybierać.
Domowy pedicure
Warto go zacząć od zmiękczenia naskórka, poprzez zafundowanie stopom ciepłej, 15-sto minutowej kąpieli w wodzie z dodatkiem soli morskiej i ulubionego olejku (np. różanego, szałwiowego, miętowego itp.). Po osuszeniu stóp, za pomocą pilniczka, łatwiej będzie nam pozbyć się martwego, nagromadzonego naskórka. Dokładnie opłucz stopy. Raz na dwa tygodnie należy zrobić peeling stóp – w tym celu możesz użyć gotowych środków dostępnych w aptece lub drogeriach (peelingi drobno i gruboziarniste, cukrowe i solne), które wygładzą skórę stóp i wspomogą jej oddychanie. Na suche stopy nałóż grubszą warstwę kremu nawilżająco i wykonaj krótki masaż stóp. Załóż bawełniane skarpetki, aby dzięki wytworzonemu ciepłu, skóra stóp wchłonęła jak najwięcej substancji odżywczych z balsamu.
Pedicure to również pielęgnacja paznokci u stóp. Trzeba przycinać je regularnie i estetycznie opiłowywać boki, aby paznokieć nie wrastał i nie zakrzywiał się, do wygładzenia kształtu najodpowiedniejszy będzie tekturowy pilnik, a do płytki można użyć polerki w miękkiej gąbeczce. Odsuwanie narastających skórek najbezpieczniej wykonać drewnianą szpatułką. Ich przycinanie metalowymi cążkami może zakończyć się szybkim odrostem. Jeśli jednak skórki są grube i twarde, ich wycięcie lepiej pozostawić kosmetyczce. Naszym „pomocnikiem” w malowaniu paznokci będzie oddzielający od siebie wszystkie palce stóp – specjalny separator. Przed malowaniem paznokcia, opcjonalnie odtłuszczamy go, przecierając specjalnym płynem, a następnie nakładamy bazę-odżywkę. Ochroni ona paznokcie przed odbarwieniami. potem dwie warstwy lakieru i nabłyszczający utwardzacz (top coat). Gdy pomalowane paznokcie wyschną, możesz posmarować skórki wokół paznokci oliwką z pędzelkiem lub wetrzeć w całe stopy balsam.
Pielęgnacja stóp u kosmetyczki
Jeśli jednak, na twoich stopach zalega już solidna warstwa zrogowaciałego naskórka, warto zainwestować w wizytę w salonie kosmetycznym i zafundować sobie frezowanie, czyli szlifowanie za pomocą wymiennych nakładek ścierających. Kosmetyczka nie tylko wygładzi stopy za pomocą fachowych narzędzi, ale też wykona profesjonalny zabieg nadania kształtu paznokciom, a na koniec pokryje je lakierem tradycyjnym lub hybrydowym.
Jeśli lubimy nowinki i jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia także w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych, możemy przed Sylwestrem zafundować sobie tzw. fish pedicure. Polega on na moczeniu stóp w zbiorniku z wodą wypełnionym małymi rybkami. Zanim jednak zanurzysz swoje stopy w akwenie pełnym brzany ssącej (bezzębne garra rufa pochodzą z Bliskiego Wschodu, gdzie nazywa się je rybkami szczęścia), kosmetyczka sprawdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, takich jak np.: grzybica, stany zapalne skóry i otarcia, choroby zakaźne, wszczepiony rozrusznik serca, czy stopa cukrzycowa. Zabieg rozpoczyna się obmyciem stóp i ich dezynfekcją za pomocą alkoholowego preparatu. Egzotyczne rybki peelingują pływają swobodnie wokół stóp obgryzając z nich martwy naskórek. Jego zwolennicy mówią o ekologicznym, naturalnym sposobie wygładzenia i dotlenienia skóry stóp, poprawie mikrokrążenia oraz o produkowaniu przez rybki enzymu dithranol, który zmiękcza skórę i wytwarza na jej powierzchni barierę ochronną. Przeciwnicy zabiegu alarmują, że rybki często przenoszą wirusy, takie typu HIV i HPV. O usunięcie fish pedicure z oferty salonów cieszyliby się także obrońcy praw zwierząt.
Pedicure podologiczny – leczniczo lub specjalistycznie
O ile Pedicure kosmetyczny, wykonywany w gabinetach kosmetycznych ma charakter pielęgnacyjny, o tyle, pedicure podologiczny jest zabiegiem specjalistycznym o działaniu leczniczym. Łączy w sobie podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na stopy z leczeniem zmian o charakterze dermatologicznym i ortopedycznym, jak też, z zapobieganiem kolejnym problemom zdrowotnym naszych stóp. Do najczęstszych kłopotów, na które zaradzić może specjalista od pedicure’u podologicznego są: usunięcie odcisków, modzeli, zakładanie klamry na wrastające paznokcie, rekonstrukcja uszkodzonych paznokci, ograniczanie powstałych deformacji stóp, leczenie grzybicy stóp, nadpotliwości. Podolog z reguły zaczyna wizytę od wywiadu podologicznego, diagnozuje problemy, a nierzadko ściśle współpracuje z lekarzami różnych specjalizacji celem terapii schorzeń pacjenta. Warto korzystać ze sprawdzonego gabinetu podologicznego, gdzie, oprócz fachowej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, specjaliści dbają także o wysokie standardy higieniczne, głownie zaś o sterylizację narzędzi