Techniki masażu – co, gdzie, dla kogo?

Masaż to zabieg doceniany przez każdą grupę osób. Sportowcy, którzy potrzebują skorzystać z masażu dla rozluźnienia mięśni czy osoby korzystające z rehabilitacji z pewnością cenią sobie profesjonalne wykonanie masażu. Z tego zabiegu może korzystać prawie każdy, trzeba jednak zastosować odpowiednią technikę.

Jak odpowiednio dobrać technikę masażu?

Decydując się na skorzystanie z masażu, przede wszystkim należy zadbać aby wykonywany był przez masażystę z certyfikatem. W dużych miastach łatwo znaleźć dobrych specjalistów, tak jak np.: masaż w Warszawie, gdzie z pewnością umówimy się w profesjonalnym gabinecie.

Masażysta określa jaki masaż będzie potrzebny i jaką techniką najlepiej go wykonać. Na podstawie wywiadu, a w przypadku schorzeń prześwietlenia lub skierowania, terapeuta określa co zrobić. Należy poinformować o wszystkich bólach i chorobach jakie nam dolegają, gdyż przy pewnych dolegliwościach masaż może zaszkodzić.

Techniki masażu

Wyróżnia się kilka technik masażu, które różnią się częstotliwością ruchów, siłą nacisku na mięśnie czy po prostu przeznaczeniem. Techniki mogą się ze sobą łączyć. Wyróżniamy następujące techniki masażu: gładzenie, rozciąganie, wyciskanie i ugniatanie. Jeżeli nie jesteśmy pewni po pierwszym zabiegu, czy dany masaż jest dla nas, warto sprawdzić inne ośrodki, wpisując do wyszukiwarki hasło np.: masaż w Warszawie.

Gładzenie, to technika masażu, która rozpoczyna oraz kończy każdy zabieg. Ma na celu rozluźnić, wyciszyć, przygotować skórę do dalszych zabiegów, pobudzić układ krążenia. Rozciąganie natomiast polega na przyłożeniu dłoni lub opuszków palców i przeciągnięciu w linii prostej po masowanym obszarze ciała. Ruchy proste łączy się z kolistymi oraz spiralnymi. Dobrze wpływa to na mięśnie i stawy. Ugniatanie wykonuje się na takich partiach, jak uda i pośladki, by rozluźnić mięśnie i poprawić przepływ krwi.

Sprzęt do masażu i dodatki

Sprzęt do masażu to bardzo ważny element. Idąc do gabinetu zwróćmy uwagę nie tylko na kwalifikacje masażysty, ale także na podstawowy sprzęt jakim dysponuje. Masaż powinien być wykonywany na specjalnie przeznaczonym do tego łóżku, które jest dosyć twarde i stabilne. Wszystko powinno być czyste i systematycznie dezynfekowane.

Niezależnie od techniki, podczas masażu używa się specjalnych olejków do tego przeznaczonych. Mogą być one neutralne, bez specjalnych dodatków, jak i wzbogacone kompozycjami zapachowymi.Olejki pozytywnie wpływają na psychikę oraz pobudzają zmysły, np. melisowy i lawendowy uspokajają, a pomarańczowy energetyzuje.