Testy alergologiczne – przebieg badania

Testy alergologiczne to testy skórne, których celem jest potwierdzenie wstępnej diagnozy alergologa dotyczącej przyczyny uczulenia. Pozwalają wyłonić czynnik drażniący oraz stopień nasilenia alergii. Są niezbędne, żeby ułożyć prawidłowy plan leczenia: określić sposób postępowania, a także dawkę leków. Jak wygląda przebieg testu alergologicznego i gdzie przyjmuje alergolog w Warszawie?

Kiedy wykonać testy alergologiczne?

Lekarz zleca wykonanie testów alergologicznych każdemu pacjentowi, u którego zaobserwowano nadmierną reakcję na jakiś czynnik – czyli alergię. Uczulenie może objawiać się wysypką, zaczerwienieniem albo dusznościami. W ostrym przebiegu pojawia się nawet zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.
Nie ma skuteczniejszej metody wyłonienia czynnika uczulającego niż testy alergologiczne, które wykrywają zarówno alergeny wziewne, jak i pokarmowe oraz kontaktowe. Mogą być wykonywane już u małych dzieci, chociaż najbardziej miarodajne wyniki dają testy przeprowadzone powyżej 4 roku życia. Testy co kilka lat są powtarzane, ponieważ alergie mogą ewoluować – niektóre alergeny przestają uczulać, inne zaczynają wywoływać podrażnienie.

Jak wyglądają testy alergologiczne?

Testy alergologiczne to metoda badania, która jest bezbolesna i nieinwazyjna. Przeprowadza się je, kiedy u pacjenta nie występuje reakcja alergiczna, bo ta mogłaby zafałszować wyniki. Jak wyglądają? Lekarz alergolog na przedramię lub plecy pacjenta nanosi niewielkie ilości alergenów, a po kilku lub kilkunastu minutach sprawdza reakcję organizmu – jeśli w miejscu nałożenia substancji pojawiło się zaczerwienienie lub bąble, oznacza to, że pacjent ma uczulenie na alergen.
Jednorazowo kontroluje się od 10 do 20 alergenów. Na początku przeprowadza się zwykle badanie ogólne dotyczące najczęściej występujących alergenów. W późniejszym etapie lekarz może zlecić badania szczegółowe dotyczące konkretnej grupy alergenów, na przykład drzew, pyłków, grzybów lub sierści.

Gdzie przeprowadzić testy alergiczne Warszawa?

Gdzie przyjmuje alergolog w Warszawie? Na szczęście w stolicy funkcjonuje wiele gabinetów alergologicznych – zarówno samodzielnych jak i w obrębie większych kliniki. Jeśli chodzi o testy alergiczne Warszawa, nie powinno być problemu ze znalezieniem specjalisty nawet z dnia na dzień. Badanie będzie można więc wykonać szybko i z wynikami zgłosić się do lekarza alergologa, który ustali czynniki drażniące i zaleci dalsze postępowanie – w zależności od przypadku zaleci unikanie alergenu lub zaproponuje terapię odczulającą lub przyjmowanie leków.