Łuszczyca jest chorobą skóry, która dotyka pokaźną część społeczeństwa, a wiele osób radzi sobie doskonale z jej objawami, stosując naturalne i domowe metody leczenia. Jak przeprowadzić domowe leczenie łuszczycy i czy jest ono skuteczne?
Łuszczyca – wstydliwa choroba nadal niezrozumiana przez wiele osób
Łuszczyca to choroba skóry, która jest bardzo wstydliwa, gdyż oszpeca ona ciało. W zależności od stopnia jej nasilenia, zmiany łuszczycowe mogą występować tylko na niektórych obszarach ciała, na przykład na dłoniach lub łokciach, a mogą one też zajmować całe ciało.
Bez względu na to, czy dany przypadek jest cięższy, czy też zmiany mają charakter łagodny, konieczne jest leczenie łuszczycy, gdyż jego zaniechanie tylko ją nasila.
Brak prawdziwie skutecznego lekarstwa
Łuszczyca jest chorobą o nieznanym pochodzeniu, jednak wiadomo, że odpowiadają za nią mutacje genów i czynniki immunologiczne. Z powodu braku dokładnej wiedzy o jej etiologii, nie istnieją leki eliminujące jej przyczyny, a więc jest to choroba nieuleczalna.
Stosowane współcześnie leczenie jest objawowe, co oznacza, że poprzez zastosowanie rozmaitych leków i preparatów próbuje się ograniczyć intensywność i powierzchnię zmian na ciele. W lżejszych jej przypadkach udaje się to często nawet całkowicie, jednak przy braku odpowiedniej pielęgnacji i profilaktycznego stosowania preparatów, dzięki którym łuszczycy udało się pozbyć, z pewnością będzie ona nawracać.
Leczenie łuszczycy w domu – co można zrobić?
Całkowicie samodzielne leczenie łuszczycy możliwe jest w lżejszych jej przypadkach, jednak nie należy mimo wszystko zaniechać tu wizyty u lekarza, gdyż to, co bierze się za łuszczycę, może być inną chorobą skóry. Jeżeli posiada się już pewność co do choroby, można stosować rozmaite ziołowe specyfiki służące leczeniu łuszczycy.
Bardzo dobrym naturalnym lekiem na nią jest maść propolisowa, która jednak powinna być bardzo silna, a więc nie należy kupować słabych maści aptecznych, które rzadko kiedy charakteryzują się stężeniem propolisu większym niż 10%, a kupić trzeba maść 30- lub 40-procentową.
Niestety, niektóre osoby są uczulone na produkty pszczele, a maść propolisowa może wywołać reakcję alergiczną w postaci pieczenia i świądu, a także zaczerwienienia skóry. Jeżeli należy się do osób, które nie tolerują propolisu, można kupić na przykład maści ziołowe, w tym maści CBD.
Trzeba pamiętać też, że aby łuszczyca nie nawróciła, konieczne jest używanie specjalnych kosmetyków, a także unikanie kontaktu ze środkami chemicznymi, które powodują jej nasilenie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.